FAQ

DLACZEGO NIE WYSTARCZY, JAK PODŁĄCZĘ SAMOCHÓD DO ZWYKŁEGO GNIAZDKA (220V)?

Użycie ładowarki dedykowanej samochodom elektrycznym od ładowania ze zwykłego gniazdka różni przede wszystkim czas potrzebny do naładowania baterii. Naładowanie samochodu poprzez wpięcie do standardowego gniazdka trwa (w zależności od modelu) od 12 do 15 godzin. Użycie ładowarki (na prąd przemienny, AC) skraca ten czas o połowę. Stacja ładowania posiada ponadto zabezpieczenie nadmiaroprądowe i wyłączniki różnicowoprądowe, które chronią kabel, ładowarkę, samochód i przede wszystkim baterię, która stanowi jeden z najdroższych elementów auta, przed pojawieniem się zbyt wysokiego napięcia prądu: przeciążeniami, zwarciami i przepięciami.

JAK WYGLĄDA PROCES ŁADOWANIA?

Zarówno z gniazdka, jak i za pomocą stacji ładowania, samochód elektryczny jest ładowany z wykorzystaniem prący przemiennego (AC). Moc ładowania zależy od przepustowości przetwornika, w który została wyposażona bateria w samochodzie, zmieniającego prąd przemienny z gniazdka (AC) w stały (DC), który można magazynować w baterii.

JAK WYBRAĆ OPTYMALNE MIEJSCE DO MONTAŻU STACJI?

Wybierając lokalizację stacji ładowania, należy wziąć pod uwagę bliskość przyłącza energii elektrycznej oraz preferowany rodzaj stacji (naścienna, wolnostojąca) i rodzaj obudowy. Jeśli przyłącze o wymaganej mocy jest dostępne, stację ładowania można umieścić niemal wszędzie:

  • na prywatnej posesji: w garażu lub na podwórku przed domem;
  • w miejscach publicznych: na osiedlach, parkingach i w garażach przy budownictwie mieszkalnym, przy miejscach pracy i centrach usługowych (biurowce, siedziby firm, szpitale, uczelnie, hotele, restauracje, galerie handlowe, sklepy wielopowierzchniowe);
  • w miejscach związanych z miejską infrastrukturą (pętle komunikacyjne, parkingi P+R, punkty przesiadkowe, zajezdnie, postoje taksówek, publiczne garaże, dworce kolejowe i autobusowe, lotniska);
  • w ramach infrastruktury drogowej (miejsca postojowe na autostradach, stacje benzynowe, stacje serwisowe).

JAK WYGLĄDA UDOSTĘPNIANIE STACJI INNYM UŻYTKOWNIKOM?

Decydując się na montaż stacji, warto się zastanowić nad sposobem jej użytkowania. Stacja może być prywatna i służyć tylko właścicielowi, ale może również być udostępniana wybranym osobom albo upubliczniona, by właściciel mógł czerpać z niej zyski. Możliwe jest dowolne ustalenie, kto może korzystać ze stacji i określenie taryf. Autoryzacja dostępu może przebiegać za pomocą karty umożliwiającej dostęp (RFID) albo – w przypadku stacji wyposażonych w ALTILIUM OS – za pomocą aplikacji na smartfona.

NIE ZNALAZŁEŚ ODPOWIEDZI NA PYTANIE?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI